Číslo 15/ 2015

Olomoučtí rybáři zřídí místa pro hendicapované

Vyznavači Petrova cechu, kteří jsou upoutáni na invalidní vozík nebo se neobejdou bez francouzské hole, se brzy dostanou mnohem bezpečněji k vodě. Jejich kolegové z olomoucké organizace Českého rybářského svazu o víkendu rozhodli, že se postarají o vylepšení podmínek pro handicapované rybáře. Na nejatraktivnějších revírech pro ně vyčlení místa, k nimž upraví přístup, a ta označí speciálními cedulemi. Vyhrazen jim bude i prostor na parkovišti, aby na břeh neměli zbytečně daleko.Ve dvou významných revírech, Poděbrady 1A a Chomoutov 1A, budou označena cedulemi lovná místa pro handicapované. Vše bude ještě ošetřeno v bližších podmínkách pro výkon rybářského práva.Na Poděbradech najdou vozíčkáři místa hned u parkoviště a podobné to bude i v Chomoutově, aby vozíčkář z parkoviště ujel co nejkratší vzdálenost a chytání měl bezpečné. Přednost budou mít nejen vozíčkáři, ale všichni tělesně postižení rybáři, tedy i ti, kteří se pohybují např. o francouzské holi.Mezi olomouckými rybáři je osm vyznavačů Petrova cechu, které od vášně neodradilo ani tělesné postižení. Přístup kolegů ocenili. „Pro vozíčkáře nepřipadá v úvahu, aby objížděl Poděbrady a hledal vhodné místo, kde bude chytat,“ uvedl Jaroslav Pokorný, který se k vodě bez invalidního vozíku nedostane. „Vše je o lidském přístupu. Pomoc a vstřícný přístup oceňujeme,“ dodal.Olomoucká organizace úpravy konzultovala s kolegy z Kladrub.

Bude v Rokycanech řeka Klabava za zdí?

Součástí protipovodňových opatření v Rokycanech má být i zeď kolem řeky Klabavy, kterou chce stavět město společně s vodohospodáři z Povodí Vltavy. Informuje o tom server idnes.cz.Ochránci přírody podle serveru ale varují, že zídka znemožní přístup k řece a lidé se nedostanou k vodě za rekreací a odpočinkem. „Nebude možné se k řece dostat, dokonce bude obtížné na ni vidět. Řeka ztratí význam pro obyvatele města i pro veškerý život spojený s vodním tokem,“ říká Daniel Šatra, předseda základní organizace Českého svazu ochrany přírody Kulíšek Rokycany. Právě toto sdružení plán na postavení zdi kritizuje.Povodí Vltavy však tvrdí, že obavy nejsou opodstatněné. „Protipovodňové zídky, a to jak nové, tak staré nábřežní, které budou zvýšeny, jsou navrženy s kamenným obkladem ve formě zábradelních zídek tak, aby bylo zachováno současné vizuální vnímání a využívání toku ve městě. Nejde tedy v žádném případě o obehnání toku betonovými zdmi ani o odříznutí toku jako architektonického a biologického prvku od města,“ řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.To však odpůrcům projektu nestačí. „Je otázka, zda by nebylo smysluplnější a přínosnější, aby se v poměrně vysoké investici počítalo i s využitím řeky pro rekreační účely,“ podotýká Šatra.Celkové náklady jsou 490 milionů korun bez DPH. „Vzhledem k dosavadnímu průběhu přípravy je možné termín realizace odhadnout přibližně na období let 2018 až 2020,“ dodal Hugo Roldán.

Děti se při závodech mohou těšit na trofejní kapry

ČRS Středočeský územní svaz pořádá 23. května 2015 ve spolupráci s MO Bělá pod Bezdězem a pod záštitou hejtmana Středočeského kraje ing. Miloše Petery, dětské rybářské závody. Jedná se I. ročník závodů „O pohár předsedy ČRS Středočeského územního svazu“, které jsou určeny pro organizované, ale i neorganizované děti, jež si to prostě chtějí jenom zkusit.Pro ně budou v omezeném množství nachystány pruty, takže skutečně stačí jen přijít za splnění dvou podmínek: věk do 15 let a u těch menších v doprovodu rodičů.„Je to jen jeden z dalších kroků našeho územního svazu, jak děti přilákat k rybařině,“ říká předseda SÚS Dušan Hýbner.Počet závodníků je omezený, proto je možné požádat o rezervaci účasti v závodu na e-mailové adrese: crs.mo.bela@seznam.cz, nejpozději do 9. 5. 2015. Závodníci s touto rezervací se musí dostavit k prezentaci v den závodu minimálně do 7.00 hod.Soutěžící děti dostanou zdarma najíst, napít, neplatí se žádné startovné a podle předsedy SÚS bude i v rybníce Slon v Bělé p/B, kde se závody konají, dostatek ryb. Během dubna totiž putovalo do rybníka už 1 700 kg kapra, z toho 800 kg trofejních o hmotnosti 5 – 9 kg na kus. Revír je hájený do konce dubna a počítá se, že hájený bude i týden před samotnými závody.„Chceme, aby si děti pořádně zarybařily,“ usmívá se Hýbner, který chce z těchto závodů vytvořit každoroční tradici s tím, že by závody byly putovní a každý rok by se konaly na jiném revíru v rámci Středočeského kraje.ČRS SÚS poskytne každému pořadateli těchto závodů vícezarybnění (500 kg kapra), určené pro konkrétní revír, kde závody proběhnou. Pořadateli dále uhradí poháry, občerstvení a pomůže s propagací.Zájemci o organizaci těchto závodů v roce 2016 mohou zasílat písemné nabídky na uspořádání akce na sekretariát Středočeského územního svazu do 31. 12. 2015.

Dva muži pytlačili, jeden policii utekl

Hlídka městské policie byla minulých dnech vyslána k rybníku v Ostravě­ ­Třebovicích, kde měli dva muži neoprávněně chytat ryby. Po příjezdu hlídky muž, který policii zavolal, popsal situaci.„Vysvětlil, že viděl dva muže projít okolo garáží, kde shrnuli část oplocení chránící rybářský areál, vešli dovnitř a šli chytat ryby,“ uvedla mluvčí městské policie Jana Urbaníková s tím, že následně muž ukázal policistům oba dotyčné muže, kteří postávali uvnitř rybářského areálu.Poté, co se hlídka vydala k mužům, jeden z nich přeskočil bránu a utekl. „Druhý muž zůstal na místě a strážníkům sdělil, že ryby nechytal, jen se šel podívat za druhým mužem, jak chytá, a že se neznají,“ řekla tisková mluvčí a dodala, že když muž ukázal obsah kapes, měl v nich rybářská olůvka, hadičky s chemickým světlem na splávek, rybářský signalizátor a osobní věci.Pro podezření z trestného činu strážníci na místo přivolali Policii ČR, která si pětatřicetiletého muže převzala.

Starosta za koupání ve Víru dostal pokutu

Průlomová pokuta padla za koupání ve Vírské přehradě (psali jsme o tom). Šlo o to, že na Nový rok se v přehradě koupal starosta Víru Ladislav Stalmach a chytila ho při tom vodní stráž.Vír je chráněnou vodárenskou nádrží a koupání je zakázáno. Povodí Moravy proto požadovalo peněžitý trest a starosta musel nakonec zaplatit tisíc korun.Ředitel Povodí Jan Hodovský považuje pokutu za významnou. Za podobný čin padla poprvé.„Tyto pokuty by měly fungovat jako jakási výstraha před dalšími zájmy případných návštěvníků těchto vlastně ochranných pásem vodárenských nádrží. Protože je to bezesporu porušování zákona,“ uvedl Hodovský.Vodárenská nádrž Vír patří k nejvýznamnějším vodním zdrojům, a to nejen v dílčím povodí řeky Dyje, ale i v celé České republice. Pitnou vodou zásobuje města a obce s téměř půlmilionem obyvatel. Každou vteřinu se z ní odčerpává téměř 50 litrů vody. Základní ochrana vodního zdroje je podle vodohospodářů nezbytná a koupání ve vodárenské nádrži Vír je přísně zakázáno.Starosta Ladislav Stalmach pokutu zaplatil, ale nesouhlasí s ní.

Na Vranovskou přehradu nesmí plavidla se spalovacími motory

Vodohospodáři budou iniciovat revizi vyhlášky ministerstva dopravy týkající se podmínek plavby plavidel ve vodních nádržích a tocích. Uvedla to pro portál Naše voda mluvčí Vodárenské akciové společnosti, a.s., Iva Šebková.Společnost navíc upozornila, že i přesto, že 15. dubna nabývá účinnosti nově vydaná vyhláška Ministerstva dopravy ČR, týkající se stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě, spalovací motory na Vranovskou přehradu na Znojemsku nebudou moci.

Středozemní moře shromaždištěm plastu

Ve Středozemním moři se hromadí obrovské množství plastového odpadu. Jak ukázal průzkum španělských vědců, na hladině prý plave až tisíc tun nejrůznějšího plastového materiálu, zejména části lahví, tašek a jiných obalů, napsaly lidovky.cz.Plasty byly objeveny i v žaludcích ryb, ptáků, želv a velryb.Plast se ve Středozemním moři hromadí v podobném množství, jako je tomu v oceánských proudech v Indickém oceánu, severním Atlantiku, severním Pacifiku, jižním Atlantiku a jižním Pacifiku, odhalila rovněž studie, která byla zveřejněna ve vědeckém časopise PLOS ONE. Velké množství tohoto odpadu bylo objeveno i na dalších místech, například v Bengálském zálivu, Jihočínském moři, Barentsově moři a v Severním ledovém oceánu.Podle britského odborníka Davida Morritta se španělští vědci zaměřili zejména na ty nejmenší a nejjemnější částice, takzvané mikroplasty, které nepřesahují délku pět milimetrů. Zjistili, že do této kategorie spadá více než 80 procent plastového odpadu, který se nachází ve Středozemním moři.„Tyto velmi malé plastové částice jsou často spolknuty mořskými živočichy a různé chemické látky se tak mohou uvolňovat do jejich střev,“ uvedl Morritt.

Závody 18. – 30. dubna 2015

Veřejné rybářské závody
Datum: 18. 4. 2015
Místo: revír Bakov 2 – koupaliště v Bakově nad Jizerou
Startovné: 200,- Kč pro členy MO Bakov, ostatní 250,- Kč
Info: tel. 775 286 766, www.mocrsbakov.cz
Pořadatel:  ČRS MO Bakov nad Jizerou

Rybářské závody
Datum: 18. 4. 2015
Místo: koupaliště Tři Dvory
Startovné: ?
Info: http://www.motridvory.cz/
Pořadatel:  ČRS MO Tři Dvory

V. Memoriál Jaroslava Blechy
Datum: 18. 4. 2015
Místo: rybník mezi obcemi Nouzov a přílepy
Startovné: 250,- Kč, mládež 100,- Kč
Info: p. Kühn 603 509 893, p. Liščák 739 080 050
Pořadatel:  ČRS MO Přílepy

Rybářské závody
Datum: 18. 4. 2015
Místo: rybník Pecovák
Startovné: mládež do 15 let 50,- Kč, ostatní 100,- Kč
Info: -
Pořadatel:  ČRS MO Příbram

Rybářské závody na Štěpánově
Datum: 25. 4. 2015
Místo: vodní nádrž Štěpánov
Startovné: 300,- Kč
Info: p. Sokol tel. 732 181 691
Pořadatel:  ČRS MO Skuteč

Rakovnický kapr
Datum: 25. 4. 2015
Místo: Olešná GPS: 50.1285603, 13.7143715
Startovné: 200,- Kč
Info: p. Matoušek 602 311 149
Pořadatel:  ČRS MO Rakovník

Rybářské závody
Datum: 25. 4. 2015
Místo: Dobšické rameno v obci Dobšice
Startovné: dospělí 200,- Kč, do 18 let 100,- Kč
Info:  http://mo-crszehun.webnode.cz/
Pořadatel:  ČRS MO Žehuň

Rybářské závody v Rajhradě
Datum: 25. 4. 2015
Místo: rybník Za starou pilou, 49.0938467N, 16.6160564E
Startovné: dospělí 200,- Kč
Info:  předprodej místenek pí. Stěpánková – 777 010 577
Pořadatel:  MRS MO Rajhrad

Tradiční rybářské závody Zeměchy 2015
Datum: 25. 4. 2015
Místo: rybník v Zeměchách
Startovné: dospělí 300,- Kč (neplatí pro vozíčkáře a invalidy s doprovodem)
Info:  rezervace místenek – tel. 734 739 191
Pořadatel:  ČRS MO Kralupy nad Vltavou

Rybářské závody
Datum: 25. 4. 2015
Místo: Legerovo rameno
Startovné:  150,- Kč
Info:  http://rybarikolin.cz/
Pořadatel:  ČRS MO Kolín

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře