Číslo 18/ 2015

Češi utratí za rybaření 1,3 miliardy korun ročně

Přestože počet registrovaných rybářů v Česku posledních letech nepatrně klesl, jejich útraty naopak nadále rostou a podle analýzy televizního kanálu Fishing and Hunting přesahují 1,3 miliardy korun ročně. Informuje o tom portál E15 on line.„Fenomén rybaření existuje v Česku již mnoho let a postupem času se stále více profesionalizuje. Vidíme to i na našem specializovaném televizním kanálu Fishing and Hunting, jehož divácká základna je rok od roku náročnější. Diváci kanálu si potrpí na čerstvé technologické novinky či vysílání z rybářských závodů,“ popsala Erika Luzsicza, ředitelka společnosti Axocom, která televizní kanál v Česku a na Slovensku zastupuje.Boom mezi takzvanými tichými blázny potvrzují i rostoucí počty obchodníků a nejrůznějších specialistů. Zatímco v devadesátých letech se výrobou návnad zabývalo jen několik málo českých firem, v současnosti je podobných výrobců již několik desítek. Na odbyt jdou pruty, rybářské zájezdy, speciální lokátory ale i krmné směsi nebo speciální mušky. „Podle údajů z trhu je jen v Česku v rybářském segmentu aktivní zhruba tisícovka firem. Celkově pak trh generuje tržby dosahující 1,3 miliardy korun, na Slovensku je to pak polovina,“ upozornil Ákos Szekély z centrály Fishing and Hunting, která mapuje situaci na trhu několik let. Rostoucí tržby v této oblasti eviduje i největší veletrh o rybaření For Fishing. Podle ředitele akce Michala Sedláčka se jen tržby veletrhu za poslední roky pohybují kolem 80 miliónů korun. Například uplynulý ročník dle statistik navštívilo přes 25 tisíc lidí.Rybářské žně nejen z pohledu obchodníků přicházejí pravidelně v březnu a pokračují do října. Rybáři však ani mimo tyto měsíce nezahálejí a kromě obligátního šetření se zaměřují na sledování televize. „Největší sledovanost má kanál Fishing and Hunting právě v zimních měsících, kdy diváci vyhledávají nejčastěji novinky a inspiraci pro nadcházející sezonu,“ doplnila Luzsicza s tím, že aktuálně si jen v Česku kanál předplácí přes 691 tisíc Čechů a 603 tisíc Slováků.Podle statistik Českého a Moravského rybářského svazu je v tuzemsku celkem 320 tisíc registrovaných rybářů. Na Slovensku je to pak zhruba 200 tisíc lidí. Jejich počet se v posledních letech sice lehce snížil, naopak v následujících letech by zejména díky baby boomu z poslední dekády měl opět růst.

V jižních Čechách zvyšují počty nasazených kusů lipana

O čtyři tisícovky lipanů více než obvykle se brzy postěhuje do Vltavy v Českém Krumlově. Vysadit je tam nechá ve čtvrtek Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu se svými partnery v rámci projektu, jehož cílem je obnovit populaci lipana podhorního v jihočeských tocích. Uvedl to Českokrumlovský deník.„Jejich početní stav ve Vltavě je tristní,“ uvedl Jiří Krýsl z MO Český Krumlov a její bývalý předseda a dodává: „Dobře si pamatuji, jak před takovými pětadvaceti lety, když jsme chodili do naší klubovny na Ostrově v Českém Krumlově na schůzi, jsme se dívali z Jelení lávky dolů do řeky a ta byla plná lipanů. Krásně se v ní vytírali. Lipan je ve Vltavě spolu se pstruhem potočním původní ryba a patří tam. Populaci lipana zdecimovali kormoráni. Nevím, jak rozmnožení lipana alespoň zčásti pomoci jinak, než tímto vysazováním, aby voda nebyla jako mrtvá, protože v ní nevidíte rybičku.“Ve Vltavě u Loučovic sportovní rybáři lipana mohou chytit. „Vysazujeme tam každoročně asi 1000 kusů lipana ročka,“ řekl včera hospodář MO Loučovice Josef Ginzel.Lipana loučovičtí rybáři vysazují do Čertových proudů, ale tam k jejich tření nedochází, protože na to potřebují klidnější vodu. A o to právě jde, dosáhnout toho, aby některé kusy lipanů dorostly do velikosti generačních ryb a znovu se ve Vltavě začali rozmnožovat. „Vysazujeme ročně zhruba 11 000 kusů ročka z grantu, který dostáváme náhradou za škody, které nám způsobí predátoři, jako jsou vydra a kormoráni,“ sdělil hospodář českokrumlovských sportovních rybářů Pavel Šťastný.Rybáři z Velešína zase nasazují ročně 500 kusů lipana do Malše 3 P.

Odborníci se přou, co zabilo ryby v Plumlově

Úhyn stovek ryb v Plumlovské přehradě, o které jsme psali, je záhadou. Nejhorší situace je nyní u výpusti z přehrady, kde se uhynulé ryby mísí s větvemi, odpadky a dalšími naplaveninami. Jednatel prostějovské pobočky Moravského rybářského svazu Pavel Müller potvrdil, že jde o karasa stříbřitého. Počet mrtvých kusů odhaduje již na tři stovky.

Do Bíliny bylo nasazeno 4000 kusů ryb

Okouni, cejni, jelci jeseni, jelci tloušti, perlíni, plotice i ostroretky stěhovavé. Celkem 4000 kusů ryb bylo nasazeno do Bíliny.
Ryby dodalo rybochovné zařízení v Chabařovicích, největší zastoupení – 300 kg měla plotice obecná. Násada byla rozvezena do Českých Zlatníků, Lbína a Stadic.Na zarybnění se podílely společnost Unipetrol a Český rybářský svaz.Společnost Unipetrol spolupracuje na obnově rybí populace v řece Bílině s ČRS od roku 2010. Do násady desítek tisíc ryb investoval Unipetrol přes 375 tisíc korun.Každým rokem probíhají dvě vysazování ryb, vždy v jarních a podzimních měsících.

Severočeští rybáři zarybňovali své revíry

V půlce měsíce března byly na severu Čech odstartovány jarní distribuce ryb do pstruhových i mimopstruhových rybářských revírů.Do největší severočeské údolní nádrže Nechranice bylo vysazeno 12 000 kg kapra obecného a do dalších nádrží i řek bylo prozatím vysazeno téměř 40 000 kg kapra obecného (1 – 1,2 kg/ks), 1 000 kg amura bílého (1,5 kg/ks) a 3 000 kg lína obecného (0,3 kg/ks).Před zahájením pstruhové sezony Severočeši zakoupili, rozvezli a vysadili do rybářských revírů 3 430 ks pstruhů duhových a celkové hmotnosti 1 200 kg. Jarní roček lipana podhorního o velikosti 15 cm byl vysazený o celkovém počtu 3 900 kusů, ale další vysazování tohoto cenného druhu bude v dalších dnech intenzivně pokračovat a následovat bude také vysazení tržní velikosti sivena amerického do vhodných lokalit (vyšší kyselost vody).Zarybnění rybářských revírů na severu Čech bude probíhat dle zarybňovacích plánů přes jarní a letní období až do podzimu. Zdejší územní svaz počítá s nasazením úhoře říčního v kategorii monté a odkrmeného úhoře.

Zloději po sobě zanechali 40 mrtvých kaprů a pět štik

Ruce jim useknout! Čtyřicet mrtvých kaprů a pět štik objevil v pátek odpoledne u bývalé požární nádrže v Kamenickém Šenově jeden z členů místního rybářského spolku „Šenovská vydra“, uvedl Českolipský deník.Nádrž nyní funguje jako chovná sádka a mrtvé ryby tu ležely slovené ve dvou dopravních nádržích. Sem je ve čtvrtek nebo v pátek přemístili zřejmě zloději. Ze sádek podběrákem vylovili celkem 40 kaprů a sedm štik. Zřejmě je však někdo vyrušil, a tak nechali vše na místě a utekli. Pro svůj lup se již nevrátili a ryby uhynuly.Spolku „Šenovská vydra“ podle ní vznikla škoda ve výši 6 700 korun. Případ nyní objasňují policisté z obvodního oddělení v Novém Boru.

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře