Číslo 4/ 2015

Zdanění plochy pod vodou se nezměnilo

Sněmovna v pozměněném znění schválila novelu zákona o dani z nemovitých věcí, kterou ji vrátil Senát. Znamená to, že poslanci v ní ponechali současný způsob zdaňování ploch pod rybníky. Přistoupili tak na pozměňovací návrh senátorů, kteří se obávali, že nová definice těchto ploch v zákoně by přinesla zdanění většího počtu rybníků a rybníkáři by museli na dani zaplatit asi o 10 miliónů korun navíc. Zákon stanoví, že předmětem daně nejsou rybníky s výjimkou rybníků určených k intenzivnímu a průmyslovému chovu ryb. Vládou navržená nová formulace uváděla, že výjimka se nevztahuje na rybníky užívané pro chov ryb za účelem podnikání na základě povolení k nakládání s povrchovými vodami. Právě tato formulace by podle senátorů mohla znamenat zdanění rybníků s chovem ryb u všech rybářů, kteří na to mají povolení. Sněmovna se proto přiklonila k tomu, aby nadále platila dosavadní definice.

Rybáři sumarizují výsledky za loňský rok

Územní svaz pro severní Moravu a Slezsko opět po roce sumarizuje výsledky minulého roku. „Rybáři si ve svých mateřských organizacích vyřizují členské záležitosti, tedy odevzdávají loňské povolenky k lovu a hradí členské poplatky, které zůstaly pro dospělé rybáře v nezměněné výši čtyř set korun. Od nového roku nastala změna u termínu splatnosti členského poplatku, který se z konce února posunul až k poslednímu dubnovému dni,“ upozorňuje Přemysl Jaroň, jednatel územního svazu pro severní Moravu a Slezsko.

Kontroly odhalily nedostatky u 24 prodejců kaprů

Veterinární inspektoři zjistili v závěru loňského roku při kontrolách předvánočního prodeje kaprů přestupky u tří procent z téměř 700 kontrolovaných prodejců, podobně jako před rokem. Uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal.Šlo podle něj především o administrativní prohřešky. Celková výše navrhovaných pokut činí k dnešnímu dni 94 000 Kč, může se však ještě změnit. Porušení povinností zjistili kontroloři u 24 z celkem 697 kontrolovaných prodejních míst. Nejvíce kontrol se vzhledem k velikosti kraje a počtu registrovaných prodejců uskutečnilo ve Středočeském kraji. Druhým nejkontrolovanějším regionem byl Jihočeský kraj. Bylo tomu tak proto, že z tohoto tradičního rybníkářského regionu pochází značná část prodávaných kaprů.„Během vlastních kontrol bylo nejčastějším pochybením neoznámení místa a času prodeje,“ řekl Pejchal. Každý prodejce má totiž povinnost oznámit příslušné krajské veterinární správě místo a předpokládané trvání prodeje minimálně týden dopředu. „Mezi další pochybení týkající se prodejních míst lze uvést nedostatky ohledně čištění a sanitace prodejního pultu a dále problémy týkající se nakládání s vedlejšími produkty živočišného původu,“ dodal mluvčí.Pokud jde o prodávané ryby, byla nejčastějším prohřeškem chybějící dokumentace o jejich původu. „V případě prodeje Třeboňského kapra pak někteří prodejci nebyli schopni doložit certifikát o jeho původu,“ podotkl Pejchal. Tradiční produkt jihočeského rybníkářství užívá evropskou známku Chráněné zeměpisné označení od roku 2007. Prodejci, kteří chtějí takto prodávané ryby označovat, musí doložit původ zboží.

Na jezu u Hodonína chystají rybí přechod

Vodohospodáři chtějí upravit jez na řece Moravě v Hodoníně tak, aby se stal jeho součástí rybí přechod. Vodní kaskáda vytvořená z balvanů rybám umožní, aby se při tazích dostaly do klidného toku nad jezem. Dosud pro ně znamená nepřekonatelnou překážku.„K projektu v Hodoníně nyní vzniká studie. V dubnu bychom mohli vědět, kde přesně by bylo možné rybí přechod vybudovat a také kolik by tento záměr měl stát,“ doplnila mluvčí státního podniku Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Z Mohelky v Jablonci je smradlavá stoka

Řeka Mohelka v Jablonci nad Nisou se proměnila ve stoku. Důvodem je vypouštění odpadních vod hlavně z domácností v části Kokonín. Severočeská vodárenská společnost tam sice už několik let připravuje výstavbu kanalizace a čistírny odpadních vod, lidé v Kokoníně se tomu ale brání. Teď se obrátili na Krajský soud v Liberci, kde chtějí dosáhnout zrušení změny územního plánu, která výstavbu čistírny umožnila.„Ta změna územního plánu umožnila nesmyslné setrvávání na umístění čistírny mezi rodinnými domky v Kokoníně, je to politické rozhodnutí. My se domáháme toho, aby soud zařazení změny územního plánu zrušil, aby tam nebyla možnost takové zařízení postavit,“ řekl ČTK předseda tamního osadního výboru Josef Šikola.Podle magistrátu počítá s výstavbou čistírny v lokalitě už územní plán z roku 1998. „Onou změnou územního plánu v roce 2011 jsme se jen snažili majitelům domů v sousedství vyjít vstříc a posunuli jsme ji,“ uvedl primátor Petr Beitl. Připustil, že se zvažovala i jiná řešení jako vybudování kanalizace do sousedního Rychnova a rekonstrukce tamní čistírny nebo vybudování čerpací stanice, která by splašky přečerpala přes kopec do stoky v Jablonci napojené na čistírnu v Liberci. „Obě řešení by ale byla mnohem náročnější a dražší,“ vysvětlil.V Kokoníně žije kolem 1800 lidí, většina tamních domů byla postavena počátkem minulého století, kdy se kanalizace příliš neřešila. Většina domů tak odpadní vody vypouští přímo do nedaleké řeky, a porušují tak zákon. „Hlavně v létě se tam Mohelka mění v páchnoucí stoku, která myslím není důstojná 21. století,“ poznamenal Beitl.Součástí investice za zhruba 120 milionů korun by měla být výstavba kanalizace, na niž by se napojila většina domů od dolních Maršovic po Kokonín.


Největší akvária v Česku

Pokud vás zajímají ryby a život pod vodou, přinášíme vám tipy na největší expozice ryb v Čechách, které můžete navštívit, aniž byste u vody nastydli.

Zoo Mořský svět v Praze
Mořský svět má padesát akvárii. V tom největším o objemu 100 000 litrů žije žralok bělocípý a černocípý. V další obrovské nádrži uvidíte model lodi Bounty a více než 200 živočichů, například rejnoka žraločího nebo kobercové žraloky. Mezi lákadla Mořského světa patří 25 metrů dlouhá korálová jeskyně s akvárii ve skále nebo unikátní průhledná nádrž se sladkou vodou, kde žijí vrubozubci, plodožravé piraně, tři druhy vodních želv a mnoho dalších druhů živočichů. Dospělé vstupné do Mořského světa vás vyjde na 280 korun, dětské na 180 korun a studenti a důchodci zaplatí 220 korun.
Obří akvárium v Hradci Králové
Zde se můžete vydat deštným pralesem a pod hladinou sladkovodní tůně, kde uvidíte více než 40 druhů ryb, zažijete pobyt v tropech s vlhkostí 85 až 90 % a možná i mírný tropický déšť. Nechybí ani sladkovodní tropická tůně, z jejího dna můžete pozorovat ryby Jižní a Střední Ameriky. Za dospělé zaplatíte 120 korun, snížené vstupné je za 80 korun.
Rajské ostrovy v Zoo Děčín
Čtyřpatrová expozice, kde v přízemí uvidíte krásy korálového útesu a unikátní mořské akvárium, které obsahuje 6000 litrů vody. V dalším patře se vám představí krásy některých souostroví západní části Tichého oceánu. Naleznete tu kraby, varany či leguána fidžijského. V druhém patře uvidíte život ostrovů jihovýchodní Asie a tropického pralesa, třetí patro je věnováno karibské oblasti a v posledním patře je pak ZooKlub. Vstupné je 50 korun za dospělého a 30 korun za dítě.
Botanická zahrada Liberec
Ve zdejším pavilonu akvárií naleznete nejen tropické ryby, ale i zajímavé mořské živočichy, kteří se v domácnostech hned tak nechovají. Vstupné do celého areálu Botanické zahrady stojí 140 korun pro dospělého a 70 korun pro děti, studenty a důchodce.
Žraločí akvárium v Zoo Olomouc
Obrovským lákadlem je pro návštěvníky veliké žraločí akvárium, které je největším akváriem svého druhu u nás, ale můžete se tu těšit i na mořská akvária s korálovými útesy plná pestrobarevných ryb a dalších mořských živočichů. Mimo hlavní sezónu, to znamená od října do března, vás vstupné vyjde na 80 korun pro dospělého a 50 korun pro dítě.

 

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře