Číslo 21/ 2015

Šílené: 90% úhořů uhyne v turbínách vodních elektráren

Evropská unie zřejmě Česku umyje hlavu za masakrování úhořů ve vodních elektrárnách. Výsledky vědeckého experimentu totiž ukázaly, že během tažení tuzemskou říční sítí za reprodukcí do moře najde mezi lopatkami turbín smrt téměř 90 procent této hadovité ryby, která je červeném seznamu kriticky ohrožených živočichů planety. Píše o tom deník Právo.Přitom podle nařízení Evropské komise by měla být migrační úspěšnost úhořů alespoň 40 procent v každém členském státě, aby do budoucna nedošlo k vyhynutí jejich populace. Ta je momentálně na jednom procentu ve srovnání s počty v osmdesátých a devadesátých letech.Odborníci z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka v Praze sledovali migrační pouť úhořů v letech 2012 a 2014. „Očipovali jsme desítky dospělých ryb, u kterých byl předpoklad, že brzy půjdou do tahu. Označené jsme je vypustili na horních tocích řek v povodí Labe a Odry,“ uvedla pro Právo členka výzkumného týmu Tereza Barteková.Výsledky jsou strašidelné, zejména v průchodnosti biokoridoru Labe, kde migrační úspěšnost úhoře nepřekročila 12,5 procenta.
Česko se tak zcela jistě nevyhne povinnosti zjednat nápravu. Odborníci už na opatření ke zlepšení ochrany ryb během migrace pracují. „Úhoři táhnou ze stejné lokality vždy najednou, je to hlavně na podzim, v noci za tmy, když více naprší a zvedne se proud. Problém je, že jdou s největším proudem, a ten je logicky v náhonech do turbín,“ vysvětlila Barteková.Navrhována jsou dvě řešení:
- stát přijme legislativu, podle které bude platit zákaz nočního provozu vodních elektráren v průběhu jednoho či dvou podzimních měsíců.
- instalovat před náhony do turbín různé rušivé elementy jako bublinové či elektromagnetické clony tak, aby úhoře odpudily a nasměrovaly je přes rybí přechod.Zajímavé jsou i údaje o rychlosti pohybu úhořů během tahu, která dosahuje až šest kilometrů za hodinu.

Invazní rybka hlaváčkovec amurský

Domovinou hlaváčkovce amurského je podle názvu východoasijská řeka Amur. Odtud byla tato drobná rybka již na počátku 20. století dovážena jako akvarijní druh do evropské části Ruska, kde se dostávala do i do volné přírody a začala se odtud šířit.Společně s dalším dovozem do akvarijních chovů nebo neúmyslnou introdukcí s rybí obsádkou z východu se rybka postupně dostala do povodí Visly (v Polsku od roku 1993) a Dunaje (povodí Tisy v Maďarsku od 1998), první záznamy o výskytu ze Slovenska jsou z roku 1999.Na podzim loňského roku byl potvrzen její výskyt nedaleko bavorského Schwandorfu v přírodní rezervaci Charlottenhofer Weihergebiet. V místních rybnících byla zaznamenána již počátkem milénia, dostala se sem zřejmě jako nechtěná příměs s dodanou rybí obsádkou. Nyní však byli nalezeni tři dospělci i mimo rybníky v okolním potoce. Jde o velmi úspěšný invazní druh, který představuje nejen konkurenci pro obdobné domácí druhy, ale jde i o nebezpečného predátora drobných vodních živočichů.Figuruje též na aktuálním varovném seznamu invazních druhů ČR, kde jsou zapsány ty druhy, které zde zatím nejsou, v případě jejich nálezu je potřeba rychlého zásahu k jejich likvidaci, uvedla na svých stránkách Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Na závody O pohár předsedy SÚS se sjely děti napříč celým krajem

Nádherné počasí, 75 nadšených dětských rybářů a trochu víc línější ryby. Takový byl I. ročník dětských rybářských závodů „O pohár předsedy ČRS Středočeského územního svazu“, který se konal o víkendu v Bělé pod Bezdězem.Závodů se zúčastnily děti i ze vzdálenější míst Středočeského kraje, např. z Čelákovic, Brandýsa, Vlašimi, Rožmitálu, Kolína, Prahy, Českého Šternberka, ale i třeba z České Lípy a Žatce.
Ryby v rybníku Velký Slon „prověřily“ schopnosti dětí na maximum a ve hře na schovávanou chvílemi vítězily ryby, chvílemi zase děti. Každopádně stupně vítězů patřily skutečně těm nejlepším, ostatní, zvláště pak nováčci, kteří si takové závody vyzkoušeli poprvé, poznali, jak je rybaření nádherné, ale zároveň i náročné.Po čtyřhodinovém soutěžní se z výhry nakonec radoval Tomáš Nohynek z MO Mnichovo Hradiště s výkonem 8060 bodů, druhý skončil Filip Vydra z MO Čelákovice 5300 bodů a třetí místo patřilo Nikole Hofmanové z MO Bělá pod Bezdězem 4690 bodů.
Nejvíce se chytali kapři a bílá ryba, ale na háčku závodníků uvízla i štika a amur.Všechny děti dostaly občerstvení, každý si za svůj výkon odnesl cenu a pamětní medaili, plakát a samolepky našich ryb. Tři nejlepší pak kromě pohárů získali i celosvazovou povolenku na příští rok. Závěrem se ze všech účastníků závodů losovalo 10 cen a pět šťastlivců obdrželo nádhernou knihu o rybách a pět krajskou povolenku na příští rok.Závody si kromě předsedy našeho územního svazu Dušana Hýbnera nenechali ujít ani jednatel SÚS Pavel Horáček, náměstek hejtmana Středočeského kraje pro regionální rozvoj Mgr. Karel Horčička, ale i majitelé firem, které závody podpořili sponzorsky.„Jsem nadšený především z toho, co tu děti ukázaly, co už některé umí a hlavně, jak bojovaly. Bylo vidět, že se jim v kroužcích věnují, děti ví, jak se mají u vody a k rybám chovat, a mám z toho všeho velmi dobrý pocit,“ řekl s potěšením předseda SÚS Dušan Hýbner.

Králem handicapovaných rybářů je Bohumil Sedláček

Mistrem republiky v plavané a zaslouženým králem handicapovaných sportovců je Bohumil Sedláček. Rozhodl o tom jeho skvělý výkon při Mistrovství republiky handicapovaných rybářů v plavané s mezinárodní účastí na řece Jizeře, které se uskutečnilo ve dnech 22. – 23. 5. 2015 v Mladé Boleslavi.Počasí přálo a závodníci předváděli úžasné výkony, vždyť vítězný Sedláček dokázal nachytat přes 30 kg ryb, druhý skončil Ota Petráček výkonem přes 17 kg ryb a z třetího místa se radoval Radim Kozlovský, jenž nachytal téměř 14 kg ryb.Soutěžilo se rovněž v družstvech, kde se mistry stal tým Baroni severu (Martin Růžička, Bohumil Sedláček, Ota Petráček), druzí skončili Zvíkovské vydry (Martin Kovář, Radim Kozlovský, Jiří Havel) a třetí místo patřilo družstvu Polska.Oceněna byla i jediná žena mezi muži – Gábi Tauberová, ta skončila 19. s výkonem přes tři kilogramy chycených ryb.Slavnostního zahájení se zúčastnil člen Rady ČRS a předseda Středočeského územního svazu Dušan Hýbner, který šampionát navštívil rovněž i v jeho průběhu a při závěrečném ceremoniálu dekoroval vítěze.Šampionát uspořádala ČRS MO Kladruby společně s MO Mladá Boleslav.

Do Černého potoka bylo nasazeno tisíc dvouletých pstruhů

Až tisíc dvouletých pstruhů vysadili zástupci podniku Lesy ČR do Černého potoka v Jizerských horách. Pomohli jim i děti z nedaleké Základní školy v Hejnicích.Státní podnik Lesy ČR loni dokončil revitalizaci osmi lokalit pramenné části Černého potoka. Betonový meliorační kanál z 80. let minulého století se proměnil v téměř přírodní horský potok. Stavba přišla na 4,6 milionů korun bez DPH, 3,8 milionů přispěla Evropská unie.Pstruzi byli vypuštěni v rámci Dne s Lesy České republiky. Naučný program byl připravený pro 40 páťáků ze Základní školy v Hejnicích. Ti spolu se zástupci Jihočeské univerzity i Správy Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory pomohli s vypouštěním pstruhů.

Středočeši nasadili odkrmené úhoří monté

Do přibližně 50 revírů Středočeského kraje nasadili rybáři odkrmené úhoří monté o celkové hmotnosti 100 kg, což znamená přibližně 10 000 kusů. Monté bylo dodáno firmou ARYBAZ – ing. Heuer, mělo v průměru hmotnost 10 g/kus a cena násady byla 215 000 korun.
Odkrmené monté je dotace od Ministerstva zemědělství z fondu na rozšiřování a ochranu genofondu ohrožených druhů ryb.

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře