Číslo 5/ 2015

Splavnění Labe do Pardubic za tři miliardy korun

Kvůli prodloužení vodní cesty o 24 kilometrů, což by znamenalo splavnění Labe z Přelouče do Pardubic, by musel u Přelouče vzniknout více než tříkilometrový kanál, který by obešel přeloučský jez, plavební komora s vraty, nová přemostění a přeložky silnic. Náklady na tyto práce se odhadují na více než tři miliardy korun.Plán Ředitelství vodních cest předpokládá vybudování vedlejšího tříkilometrového kanálu, ale stavba by zasáhla přírodní lokalitu Slavíkových ostrovů.Vodní doprava je levná a ekologická – ale jen když není drahá a neekologická. Jenže tato stavba je poměrně drahá, navíc by bez újmy nezůstaly Slavíkovy ostrovy, kde žijí mimo jiné evropsky chránění modrásci očkovaní a bahenní.

Policisté pátrají po střelci na chráněnou vydru

Policisté na Třeboňsku pátrají po neznámém pachateli, který postřelil chráněnou vydru říční. Ta byla polomrtvá nalezena u Mníšku – místní části městyse Chlum u Třeboně. O nálezu byli informováni pracovníci Českého nadačního fondu pro vydru v Třeboni, kteří vydru převezli k veterináři do ZOO v Hluboké.

Revíry Božkov a Rachyně zarybněny duháky

V dalším zarybňování svých revírů pokračují ve Středočeském kraji. Již poněkolikáté za poslední dva měsíce putovala obsádka do revírů Božkov a Rachyně. Jednalo se vždy o pstruha duhového.Naposledy k tomu došlo před týdnem, kdy do revíru Božkov bylo nasazeno 200 kg, tj. cca 500 ks pstruhů duhových a to samé množství putovalo i do revíru Rachyně. V dodávce bylo i pár sivenů.Většina ryb byla v průměru 0,33 dkg/ks, několik duháků však mělo hmotnost 0,5 kg a několik i 1 kg.Hladina na obou revírech není zamrzlá. Dá se vláčet i lovit na mušku.ČRS Středočeský územní svaz jako jeden z mála, ne-li jediný, pravidelně informuje o násadách ryb do svých revírů.

ČRS zve na vyhlášení nejlepších sportovců za rok 2014

Rada ČRS zve všechny příznivce rybářského sportu na tradiční vyhlášení nejlepších sportovců, které se stejně jako v roce 2014 bude konat v rámci rybářského veletrhu For Fishing v Letňanech, dne 14. února od 10,00 hod.Na této akci se můžete setkat s reprezentanty, kteří v uplynulé sezóně získali medaile na MS či ME, tj. s družstvem hendikepovaných rybářů, juniorským i seniorským družstvem reprezentantů rybolovné techniky, lovu ryb udicí na umělou mušku a lovu ryb udicí na plavanou.Akci bude slovem provázet pan Stanislav Bartůšek.

Močka na Chrudimsku unikla do potoka

Do potoka v Liboměřicích na Chrudimsku uniklo z bioplynové stanice 300 kubíků močky. Hasiči vodu z potoka nepřetržitě čerpají od sobotního rána, kdy k úniku došlo, aby nedošlo k zamoření Chrudimky a potažmo Křížanovické přehrady, která je zdrojem pitné vody.Důvodem úniku močky, respektive separovaného digestátu, což je látka podobná močce, byla podle všeho závada na čerpadle bioplynové stanice, která se nachází v místní části Nové Lhotice.Hasiči na potoce v sobotu vytvořili pomocí balíků slámy a hlíny velkou lagunu, ze které začali vodu s močkou čerpat kalovými čerpadly do cisteren a obsažený amoniak likvidují.„Analýza odebraných vzorků pracovníky Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč potvrdila, že voda v potoce je silně znečištěná. Zásah ale byl úspěšný, voda v Chrudimce je čistá. Nedošlo ani k úhynu ryb či jiných živočichů,“ uvedla mluvčí profesionálních hasičů Vendula Horáková.V pondělí dopoledne na místě ekologické havárie zasahovalo 5 hasičských jednotek. Dle pracovníka Povodí Labe i velitele zásahu je situace taková, že přibližně kolem poledne by měla být odčerpána laguna, kterou hasiči vytvořili pro zadržení močky. Na závěr se odstraní z potoka zátarasy v podobě balíků slámy. Potok tak bude zpět ve svém korytu a čistý.Situaci kontrolují také pracovníci Povodí Labe a České inspekce životního prostředí Hradec Králové.Případ vedle České inspekce životního prostředí šetří i Policie ČR.

Moře vyplavilo žraloka velkoústého

Mrtvého žraloka velkoústého nalezli rybáři ve středu v Burias Pass na pomezí provincií Albay a Masbete. Informoval o tom na základě údajů NBC News magazín Aktuálně.cz.

 

 

FOX

 

solano brýle nové

baner peněženky

banner polštáře